Blog Finanse ma się rozumieć

czyli jak w praktyce odnaleźć się w świecie Finasów

Zwracają 50% odsetek – czyli kolejna marketingowa ściema

W ostatnim czasie mocno w internecie i telewizji uaktywniła się firma Zaplo.pl, która sama z siebie chce zwracać klientom 50% odsetek na starcie, a po pół roku aż 100% odsetek. Zobaczcie sami.

Wszystko ładnie, pięknie, Zaplo.pl wspaniałomyślne przez pierwsze 6 miesięcy zwraca klientom 50% zapłaconych odsetek, a po pół roku zwrócą aż 100% odsetek. Pytanie gdzie jest haczyk? Zobaczmy to na przykładzie.

Liczymy

Kwota pożyczki do wypłaty: 2000 PLN

Liczba rat: 6

Kwota raty: 476,62 PLN

Całkowita kwota do zapłaty: 2858,72 PLN

Prowizja: 800 PLN

Odsetki: 58,72 PLN

Oszczędność od Zaplo – 50% * odsetki = 29,36 PLN

Mam nadzieję, że na powyższym przykładzie widać jak w kulki pogrywa Zaplo.pl. Teoretycznie prawnie nie ma się do czego doczepić, ponieważ zwrot odsetek nastąpi. Ale…

Odsetki w powyższym przykładzie stanowią tylko około 6% całkowitego kosztu. Głównym kosztem jest horrendalna prowizja w kwocie 800 PLN i tutaj już nie ma mowy o żadnym zwrocie, bądź obniżce. Bierzemy dwa tysiące i od razu na starcie płacimy dodatkowo 40% pożyczonej kwoty z tytułu prowizji.

Moim zdaniem, bardziej uczciwy byłby przekaz marketingowy np.

  • „Zmniejszymy Ci o około 3 % całkowitego kosztu pożyczki”
  • „Oddamy ci aż 50% odsetek ,które stanowią około 3% całkowitego kosztu pożyczki”

No tak, ale to już nie byłoby takie chwytliwe i nie ściągałoby takiej dużej ilości klientów, którzy nie koniecznie czytają pełne formularze informacyjnie i nie liczą dokładnie wszystkich kosztów kredytów.

Gdyby spece marketingowi z Zaplo.pl chcieli pójść po rozum do głowy, swobodnie mogą korzystać z powyższych haseł.

Odpowiedz