Blog Finanse ma się rozumieć

czyli jak w praktyce odnaleźć się w świecie Finasów

Sprawdź swoją umowę kredytową i pomniejsz swoje zobowiązania

 

Jeśli wpadłeś w pętle zadłużenia, zaczynasz mieć problem ze spłatą zobowiązań lub po prostu chcesz zmniejszyć wysokość Twoich kredytów jest jeden prosty patent, który często może Ci pomóc. We wpisie pochylimy się na tematem ubezpieczeń do kredytów gotówkowych i możliwości rezygnacji z ochrony ubezpieczeniowej.

 

Banki często do umowy kredytowej dorzucają kredytowaną składkę ubezpieczeniową, która teoretycznie powinna zabezpieczać kredytobiorcę, ale w rzeczywistości jest dla banku po prostu dodatkowym źródłem zarobku. W przypadku sprzedaży ubezpieczenia banki kasują prowizję, które w ekstremalnych przypadkach dochodzą do 90% wartości składki ubezpieczeniowej. Dodatkowo jeśli składka jest kredytowana za cały okres z góry, to automatycznie masz wyższe saldo kredytu i odsetki będziesz płacić od całości zobowiązania.

 

Odzyskanie składki ubezpieczeniowej niestety nie jest możliwe w każdej sytuacji, ale na własnym przykładzie wiem, że warto próbować. Mi się udało odzyskać ponad 6000 złotych, które przeznaczyłem na nadpłatę kredytów, a dzięki temu spłaciłem zobowiązania po prostu szybciej.

 

Aby uzyskać odpowiedź czy w przypadku konkretnego kredytu jest możliwe odzyskanie ubezpieczenia konieczne jest gruntowne przeanalizowanie treści umowy kredytowej. W pierwszej kolejności powinieneś poszukać informacji czy rezygnacja z ubezpieczenia w trakcie spłaty wiąże się z jakimiś konsekwencjami, np.:

  • wypowiedzenie umowy kredytowej – w wersji hard, bank w treści umowy, lub w regulaminie udzielania kredytów może mieć zapis, że rezygnacja z ubezpieczenia jest możliwa, ale w konsekwencji może się to wiązać z wypowiedzeniem umowy kredytowej.
  • podwyższenie oprocentowania kredytu – nie takie groźne, jeśli Twój kredyt gotówkowy już jest oprocentowany na 10%, to powyżej tego poziomu bank oprocentowania nie może podnieść ze względu na ograniczenie ustawowe. Oprocentowanie kredytów gotówkowych nie może przekroczyć czterokrotnej wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego.
  • przedstawienie innej polisy ubezpieczeniowej – bank najpierw będzie musiał zaakceptować polisę zewnętrzną i jej parametry będą musiały odpowiadać pierwotnej polisie, ale wykupienie polisy samodzielnie będzie zawsze tańszym rozwiązaniem niż korzystanie z kredytowanego ubezpieczenia w banku

 

 

Nie jest tak, że ubezpieczenie to samo zło i tylko dodatkowy koszt. Jednak patrząc na umowy kredytowe, ubezpieczenia proponowane bezpośrednio przez banki są po prostu drogie. Pamiętaj, że rezygnując z ubezpieczenia zostajesz Ty i Twoi bliscy bez ochrony. Zamiast korzystać z drogich ubezpieczeń z oferty banku zawsze tańszym rozwiązaniem będzie znalezienie samodzielnie polisy na warunkach rynkowych. Sprawdź oferty => TUTAJ

 

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w analizie umowy kredytowej, możesz ją podesłać, oczywiście z zasłoniętymi danymi wrażliwymi na adres [email protected] W miarę możliwości spróbuję Ci pomóc w odzyskaniu składki ubezpieczeniowej. Na pewno warto przynajmniej spróbować, bo często do odzyskania są konkretne pieniądze.

 

Na sam koniec standardowo już prośba, jeśli wpis był dla Ciebie ciekawy, użyteczny, lub dzięki niemu odzyskałeś składkę ubezpieczeniową daj znać w komentarzu, udostępnij artykuł na facebooku oraz wykop artykuł na wykop.plDzięki temu z wpisem będzie mogło zapoznać się więcej ludzi a dla mnie jest to ważna informacja, że treści publikowane w blogu są przydatne.

 

Czytaj również => Jak samodzielnie wyczyściłem BIK

Czytaj również => Spłaciłeś wcześniej kredyt? Należy Ci się zwrot pieniędzy

O Autorze 

    Znajdź mnie:
  • facebook
  • twitter

Jedna odpowiedź

  1. 4 października 2017 by bieg

    A hak ma sievwypowiedzenie ubezpieczenia kredytu do wypowiedzenia umowy kredytu przez bank czy skok teorettcznie ubezpieczenie ktore jest udzielenie na czas trwania kredytu juz raczej wygaslo

Odpowiedz