Blog Finanse ma się rozumieć

czyli jak w praktyce odnaleźć się w świecie Finasów

Spłaciłeś wcześniej kredyt? Należy Ci się zwrot pieniędzy? cz. 1

 

16 maja 2016 Rzecznik Finansowy i Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydali wspólną interpretację przepisów ustawy o kredycie konsumenckim.

 

Pełną treść pisma znajdziecie TU

 

Po raz pierwszy Rzecznik Finansowy i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wspólnie występują w obronie kredytobiorców. Zgodnie z wydaną interpretacją banki i firmy pożyczkowe powinny przy wcześniejszej spłacie zobowiązania oddawać klientom także część pobranych już opłat i prowizji. Dotychczas standardem była spłata samego kapitału, bez odsetek, oraz oddawanie części składki ubezpieczeniowej za niewykorzystany okres. Czasem zwrot odbywał się automatycznie, czasem było trzeba pisać dodatkowe pismo o odstąpienie od ubezpieczenia, ale zazwyczaj finalnie do zwrotu składki dochodziło. Największą nowością w interpretacji ustawy o kredycie konsumenckim jest wskazanie, że przy wcześniejszej spłacie kredytu klientowi należy się również proporcjonalny zwrot z tytułu: prowizji przygotowawczej i opłat administracyjnych.

 

Zgodnie z przykładem podanym na stronie Rzecznika Finansowego:

“Jeśli koszty początkowe (opłaty, prowizje, koszty ubezpieczenia) związane z rocznym kredytem wyniosły 1200 zł, a został on spłacony po 6 miesiącach, to konsument powinien otrzymać z powrotem 600 zł.”

 

Czyli należny Tobie zwrot w przypadku wcześniejszej całkowitej spłaty powinien być wyliczony zgodnie z poniższym wzorem:

wzor

 

I tutaj się pojawia się problem, dziś maksymalne wynagrodzenie banku za wypożyczony kapitał nie może przekraczać 10 proc. nominalnie w skali roku. Tą najniższą historycznie w Polsce stawkę, banki rekompensują sobie podnosząc systematycznie prowizję za udzielenie kredytu, która dotychczas w przypadku wcześniejszej całkowitej spłaty nie była zwracany klientowi.

Dlatego, jak mawia Maciej Samcik, wsiadam na koń i śpieszę sprawdzić jak w odniesieniu do wydanej interpretacji zachowa się bank, w którym wziąłem kredyt 29.02.2012, a przedterminowo spłaciłem całkowicie w dniu 6.12.2012. Kredyt był udzielony na 72 raty. Interpretacja została wydana przez Rzecznika finansowego i Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 16 maja 2016 , ale odnosi się do ustawy o kredycie konsumenckim, która zaczęła obowiązywać od 18 grudnia 2011, więc powinna mieć zastosowanie również w przypadku mojego kredytu.

25.11.2016 w formie reklamacji wysłałem do banku pismo o następującej treści:

tresc-pisma

Aktualnie czekam z niecierpliwością na odpowiedź banku. Poinformuję Was o treści odpowiedzi w osobnym wpisie.

Na sam koniec prośba, jeśli wpis był dla Ciebie ciekawy lub w jakikolwiek sposób użyteczny, daj znać w komentarzu oraz udostępnij artykuł na Facebooku. Jest to dla mnie ważna informacja, że treści publikowane w blogu są przydatne.

 

Czytaj również => Spłaciłeś wcześniej kredyt? Należy Ci się zwrot pieniędzy? cz. 2
Czytaj również => Spłaciłeś wcześniej kredyt? Należy Ci się zwrot pieniędzy? cz. 3
Czytaj również => Spłaciłeś wcześniej kredyt? Należy Ci się zwrot pieniędzy? cz. 4
Czytaj również => Spłaciłeś wcześniej kredyt? Należy Ci się zwrot pieniędzy? cz. 5

O Autorze 

  Znajdź mnie:
 • facebook
 • twitter

16 komentarzy

 1. 27 listopada 2016 by Pp

  Błędny rok wyslania pisma, powinno być 2016. Jestem ciekaw co odpiszą na reklamację. Dak znac w formie artykulu

 2. 27 listopada 2016 by Michał

  Witam,
  Zwracam się z prośbą o informację czy przytoczona wyżej interpretacja ma również zastosowanie do kredytu hipotecznego?

  • 27 listopada 2016 by finansowka

   @Michał, jaką kwotę kredytu posiadasz?

   • 28 listopada 2016 by Michał

    Kredyt był na kwotę 212 000zł.

    • 28 listopada 2016 by finansowka

     Przytoczona interpretacja odnosi się do ustawy o kredycie konsumenckim. Kwota twojego kredytu jest poniżej max. kwoty określonej w ustawie o kredycie konsumenckim (tzn. poniżej 255,550 PLN). Czyli w Twoim przypadku interpretacja też powinna mieć zastosowanie. Problem polega na tym, że interpretacja RF i prezesa UOKiK mówi jedno, a banki interpretują po swojemu…

     • 28 listopada 2016 by Michał

      Dzięki, a jeżeli nie jest tajemnicą jaki Bank ma się odnieść do Twojego pisma. Ja kredyt miałem w PEAKO S.A. i chyba również spróbuję napisać takie pismo. O odpowiedzi powiadomię w komentarzu.

     • 28 listopada 2016 by finansowka

      To pismo kierowałem do BZ WBK. Daj znać koniecznie.
      Pozdrawiam

 3. 29 listopada 2016 by Auto kosmetyki

  Ciekawe czy od tak sobie oddają jeżeli się nie upomnisz o swoje, prawda jest taka że jesteśmy d…i na każdym kroku, czy przez Bank czy przez podatki. Dają 500+ a drugiej strony wyciągają 5000+.

 4. 30 listopada 2016 by Karol

  Moja sytuacja wygląda tak: Wziąłem kredyt gotówkowy na 20000 PLN (2012 rok), zapłaciłem prowizję. Rok później, w tym samym banku, namówili mnie na konsolidację tego kredytu i dobranie większej ilości środków (łącznie 40000 PLN). Prowizję zapłaciłem ponownie. 8 miesięcy później wykonałem tą samą operację, z kolejną prowizją (tym razem kwota kredytu wyniosła 65000 PLN).

  Obecnie kredyt mam całkowicie spłacony (przedterminowo, po 7 miesiącach). Miałem pisać tylko o zwrot prowizji tylko z ostatniego kredytu ale ten artykuł mi dał nadzieję na zwrot prowizji z wszystkich trzech.

  Dziękuję!

  • 30 listopada 2016 by finansowka

   Powodzenia!!
   W osobnym artykule napiszę jaką otrzymałem odpowiedź z Banku na swoje pismo.
   W przypadku odpowiedzi negatywnej, wskażę jakie dalsze działania podejmę w celu odzyskania prowizji.

   • 30 listopada 2016 by Karol

    Zaglądam na stronę codziennie czekając na jakieś informacje. Jestem w trakcie przygotowywania kopii umów i pisma. Gdyby u mnie też coś ruszyło to poinformuję w komentarzu tutaj lub w nowym artykule.

   • 1 grudnia 2016 by Bartek

    Czekam z niecierpliwością.

 5. 1 grudnia 2016 by Szczypu

  Witam. Ja rowniez dzisiaj zaledwie po 3 z 24 rat zamknelem swoj kredyt w Skoku stefczyka.Kobieta w punkcie oczywiscie powiedzisla mi ze zaden zwrot prowizji mi sie nie nalezy. Wzorujac sie na powyzszym pismie jutro takze lece z reklamacja.i tu moje pytanie czy reklamacje wysylac na glowna siedzibe banku czy tez na konkretna placowke gdzie skladalem wniosek o kredyt?ciekawy jestem ile czasu zajmie im odpowiedz na taka reklamacje.

  • 1 grudnia 2016 by finansowka

   Witam.
   Reklamację wyślij bezpośrednio do centrali Stefczyka. Aktualnie mają 30 dni na odpowiedź na reklamację.

  • 17 lutego 2017 by Bieg

   Ja mam pytanie do ciebie co odpisali ci ze skoku stefczyka na zwrot prowizji ja składałem do nich 5 wniosków 10 lutego 2017 i czekam na odpowiedz od kasy

Odpowiedz