Blog Finanse ma się rozumieć

czyli jak w praktyce odnaleźć się w świecie Finasów

Spłaciłeś wcześniej kredyt? Należy Ci się zwrot pieniędzy? cz. 5

 

Okazuje się, że odzyskanie prowizji przy wcześniejszej całkowitej spłacie kredytu nie jest rzeczą łatwą. Banki nadal nie respektują interpretacji przepisów ustawy o kredycie konsumenckim wydanej przez Rzecznika Finansowego i Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji. Mamy dla Was w końcu pozytywną historię. Czytelniczka bloga, która poszła do sądu i sprawę z bankiem wygrała, opowie o tym, że warto walczyć. 

 

 

Witaj, po spłacie jakiego zobowiązania udało się odzyskać prowizję?

Umowa pożyczki gotówkowej, której dotyczy historia została zawarta w 2016 roku. W 2017 roku , czyli po niecałym roku okresu kredytowania, z 8 lat postanowiłam dokonać całkowitej jej spłaty.

Jaka była pierwotna kwota prowizji w umowie i ile udało się odzyskać?

Przy okazji pilnego przestudiowania postanowień Umowy okazało się, że pobrano ode mnie opłatę przygotowawczą w wysokości  ponad 30% kwoty, którą otrzymałam „do ręki”, czyli opłata wyniosła 20 000,00 zł. Kwota zwrotu była wyliczona zgodna ze stanowiskiem Rzecznika Finansowego i prezesa UOiK czyli odzyskałam ponad 17000 złotych.

Jak wyglądała Twoja droga do odzyskania prowizji?

W pierwszej fazie sporu kontaktowałam się z bankiem telefonicznie prosząc o przedstawienie stanowiska w sprawie zwrotu części pobranej opłaty. Następnie pojawiły się maile/pisma i wizyty w Oddziale. Po kilkunastu tygodniach korespondencji, która w zasadzie nie przyniosła żadnego skutku postanowiłam zebrać cały materiał, który posiadałam i udać się do profesjonalnego pełnomocnika. Pełnomocnik skontaktował się z bankiem, ale również na jego pismo nie otrzymałam odpowiedzi. Nie było innego wyjścia jak wniesienie pozwu do Sądu.

Jakie koszty wiązały się z wniesieniem pozwu?

Opłaty jakie towarzyszyły tej transakcji to opłata od pozwu około 870,00 zł, opłata skarbowa za pełnomocnictwo około 20 zł oraz wynagrodzenie adwokata za całe postępowanie około 4 000 zł.

Jakie były efekty działań pełnomocnika?

W pierwszej Instancji sprawę wygrałam. Jak jednak można było spodziewać się tego, strona przeciwna wniosła apelację. Apelację również wygrałam i bank nie miał już innej możliwości odwołania, zatem musiał dokonać proporcjonalnego zwrotu opłaty przygotowawczej z odsetkami ustawowymi. Sąd zasądzić także zwrot wszelkich kosztów poniesionych przeze mnie, które były konieczne do dochodzenia moich roszczeń (w tym także opłaty za usługi adwokata). Wnosząc zatem pozew nie straciłam nic, gdyż bank został obciążony kosztami. Zawsze jednak istnieje prawdopodobieństwo, że sprawy nie uda się wygrać (wtedy kosztów nie odzyskamy). Cała sprawa, od momentu pierwszego kontaktu z bankiem trwała ponad rok.

Jak były uargumentowane reklamacje i  pozew sądowy?

Podpierałam się następującą argumentacją:

 • postanowienie umowy pożyczki dot. opłaty przygotowawczej,  z całą pewnością jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego i kształtuje obowiązki pożyczkobiorcy w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami. Określona opłata nie ma jakiegokolwiek uzasadnienia i powiązania ekonomicznego z poniesionymi rzeczywiście wydatkami,
 • powołałam się na to,  że opłata została naliczona za administrowanie pożyczką w całym okresie kredytowania. W przypadku wcześniejszej spłaty pożyczki w całości, nie będzie czym administrować, ponieważ x rat już się nigdy nie pojawi
 • powołałam się na rażąco wysoką opłatę zwłaszcza, że w niedługim czasie opłata ta uległa zmianie w Taryfie prowizji i opłat z 30% kwoty pożyczki do 50,00 zł!,
 • powołałam się na to, że bank posługiwał się gotowym wzorcem Umowy, nie była ona wynikiem indywidualnych negocjacji i ustaleń ze mną, nie można zatem mówić o ponadprzeciętnych kosztach,
 • podparłam się także stanowiskiem Rzecznika Finansowego oraz UOKiKu. Jeszcze przed rozprawą Rzecznik Finansowy przesłał (na moją prośbę/wniosek) istotny pogląd w sprawie, zarówno do mnie jak i do Sądu. Moim zdaniem był to bardzo pomocny, obszerny materiał (59 stron!), który zawierał bardzo dogłębną analizę całej sytuacji. Przeanalizowano wszystkie dostarczone przeze mnie dokumenty, Rzecznik podnosił nowe fakty, na które ja wcześniej nie zwróciłam uwagi. Nie należy zatem zakładać z góry, że stanowisko Rzecznika nie jest respektowane.

Czy chciałabyś przekazać czytelnikom jeszcze jakieś dodatkowe informację?

Podczas rozprawy oczywiście pełnomocnik banku powoływał się na to, że została zawarta umowa, że byłam świadoma kosztów, że opłaty pobrane były prawidłowo. W zasadzie żadna nowość, ponieważ argumenty te były podnoszone w korespondencji. Mam wrażenie, że pewność siebie banków, że wygrają w takich sprawach z konsumentami, jest dość absurdalna. Być może same banki przyjęły taką (wygodną dla siebie) interpretację, ale to jeszcze nie oznacza, że Sądy będą ją podzielały, dlatego warto walczyć o swoje pieniądze!

 

 

Na sam koniec, standardowo już prośba, jeśli wpis był dla Ciebie ciekawy i użyteczny, daj znać w komentarzu, wykop artykuł na wykop.pl oraz udostępnij na facebooku. Dzięki temu z artykułem będzie mogło zapoznać się więcej ludzi, a dla mnie jest to ważna informacja, że treści publikowane w blogu są przydatne.

 

 

Czytaj również => Spłaciłeś wcześniej kredyt? Należy Ci się zwrot pieniędzy? cz. 1 

Czytaj również => Spłaciłeś wcześniej kredyt? Należy Ci się zwrot pieniędzy? cz. 2

Czytaj również => Spłaciłeś wcześniej kredyt? Należy Ci się zwrot pieniędzy? cz. 3

Czytaj również => Spłaciłeś wcześniej kredyt? Należy Ci się zwrot pieniędzy? cz. 4

 

22 komentarze

 1. 5 sierpnia 2018 by Hania

  Nawet nie wiedziałam, że mam taką możliwość

 2. 21 sierpnia 2018 by Maciej Bojanowski

  Dobrze wiedzieć o takich rzeczach, bo niestety bank nam o tym sam raczej nie przypomni.

 3. 11 września 2018 by azetjot

  Cześć! Mam do spłaty 5 kredytów gotówkowych w banku Millenium. Chcę ję wcześniej spłacić. Czy najpierw powinnam spłacić całość, a później składać reklamację i żądać zwrotu prowizji (proporcjonalnie do czasu) dla wszystkich 5 kredytów w jednym piśmie czy lepiej osobno wnioskować? I oczywiście pewnie później prośba o interwencję Rzecznika – lepiej w jednym piśmie o wszystkie czy każdy kredyt osobno?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 4. 13 września 2018 by finansowka

  Moim zdaniem o zwrot możesz wnioskować w jednym piśmie. Najpierw spłata a później wnioskuj o zwrot. W części 4 jest przykład pozytywny z Millenium.

 5. 18 października 2018 by Michal

  Witam,

  Aktualnie, toczę spór z bankiem PKO BP w sprawie proporcjonalnego zwrotu odsetek, prowizji od wcześniej spłaconego kredytu – wyczerpałem drogę Rzecznika Finansowego, który w pełni zgadza się z moim stanowiskiem – o ile dobrze się orientuję, następnym krokiem winien być pozew do sądu – kwota, o którą walczę to około 1600 zł i nie do końca wiem jak to samodzielnie przeprowadzić – czy byłby ktoś w stanie posłużyć radą? Z chęcią udostępnię cały przebieg sprawy na blogu po jej zakończeniu. Gdyby był ktoś skory do pomocy, to poproszę o kontakt mailowy [email protected]

  Z góry dziękuje,

  • 29 marca 2019 by Ania

   Witaj Michał,
   Chciałabym zapytać na jakim etapie jesteś z odzyskaniem prowizji od PKO BP, czy udało Ci się coś wywalczyć? ja własnie złożyłam wniosek do nich o proporcjonalny zwrot prowizji, także ciekawa jestem jak sie odniosa do tego.
   Pozdrawiam

 6. 23 października 2018 by Krzysztof

  Witam.
  Aktualnie walczę z mBankiem o zwrot prowizji w wysokości prawie 9000 tyś zł, pomaga mi rzecznik Finansowy. W dniu wczorajszym otrzymałem odpowiedź ostateczną od mBanku że zwrot prowizji mi się nie należy, pozostaje mi tylko droga sądowa. o Wyniku poinformuję was.

 7. 13 grudnia 2018 by Sylwia

  Witam,
  Moja spraw toczy się z Alior Bankiem. Wzięłam telefon na raty w media expert gdzie Pani poinformowała mnie, że całkowity koszt kredytu zostanie mi zwórcony po całkowitej spłacie. Wyliczyłam mi, że będzie to 1000 zł. Po spłacie w następnym miesiącu otrzymał tylko zwrot odsetek w wysokości około 100 zł. W związku z tym napisałam reklamację o zwrot całkowitych kosztów. Oczywiście bank ją odrzucił. Następnie wystąpiłam z wnioskiem o interwencję do Rzecznika Finansowego. Rzecznik zajął się moją sprawą i wysłał pismo do Alior Banku. Dostałam odpowiedź z banku, że nie zagadza się on z opinią rzecznika i że koszty były naliczone jako prowizja za przyznanie kredytu i mi się zwrot nie należy. Jednak w umowie nic takiego nie było. Na chwilę obecną czekam na kolejne działania Rzecznika. Jednak mam pytanie może ktoś był w podobnej sytuacji? Jak to się skończył ? Czy jeśli rzecznik znowu wyśle do nich pismo, że jego zdaniem zwrot mi się należy czy oni to uznają? Czy będę musiała założyć sprawę sądową a jeśli tak czy wszystkie koszty poniesione w związku z założeniem sprawy jeśli wygram pokrywa bank?

  • 19 marca 2019 by Jonny

   RF nic nie zdziała! No…może oprócz tego, że wyśle ze 2-3 pisma, a będzie to trwało, uwaga…ok rok czasu. Bank oczywiście to oleje sikiem prostym, a RF zamknie sprawę sugerując rozprawę. W sądzie ta sama bajka, choć na chwilę obecną sprawy toczą się dłużej niż jeszcze 2 lata temu. Ponad pół roku od złożonego pozwu nie mam jeszcze wyznaczonego nawet terminu rozprawy. W przypadku wygrania koszty procesowe (opłaty sądowe + ewentualnie adwokat)pokrywa bank ale na dzień dobry do momentu rozprawy trzeba je pokryć samemu. Proszę informować kiedy i z jakim skutkiem RF zakończy swoje działania.

   • 25 marca 2019 by Sylwia

    Więc tak obecnie jesteśmy na etapie, że od grudnia były wysłane kolejne dwa pisma przez rzecznika z takim samym skutkiem jak wcześniej. W styczniu rzecznik napisał kolejne pismo do Alior bank, że nie zgadza się z ich interpretacją i z prośbą o kolejne wyjaśnienia. Ze strony Alioru otrzymałam pismo, gdzie były może ze 3 zdania, że nie zgadza się z opinią rzecznika. W lutym kolejne pismo od rzecznika, że ich postępowanie nie jest zgodne z ustawą i kolejna odpowiedz od Aliora, że maja głęboko w poważaniu opinię rzecznika. Czekam teraz na pismo od rzecznika co dalej na razie od miesiąca cisza. Nauczyłam się już, że trzeba czekać i być cierpliwym. Zastawiam się jeszcze czy nie napisać do UOKIK. Czy to coś może dać? Pytanie czy jeśli pójdę do sądu mam jakieś szanse na wygraną?

    • 26 marca 2019 by Jonny

     Zatem za ok kolejny miesiąc RF zamknie sprawę i zasugeruje oddanie sprawy do sądu. A tam to już różnie. Śmiało można powiedzieć, że 50/50. Ogólnie temat bloga i zamieszczone w nim przykłady pozwalają patrzeć na wszystko z optymizmem, lecz warto podkreślić, że są również przegrywane sprawy mimo twardych dowodów, stanowiska RF, itp. Pytanie czy jest Pani w stanie zaryzykować i ponieść wstępne koszty rozpraw i adwokatów? Wielu niestety odpuszcza już na wstępie co drastycznie zaniża zjawisko skali tego kolejnego złodziejskiego procederu. O tym czemu tak jest, a nie inaczej to szkoda już nawet się rozpisywać…
     Życzę powodzenia i sugeruję nie odpuszczać. Im więcej tego typu spraw będzie może ktoś w końcu pójdzie po rozum do głowy i jasno sprecyzuje oraz określi twarde stanowisko.

     • 6 maja 2019 by Aneta

      A moglbys podac jakas sygnature sprawy, gdzie kredytobiorca przegral? Chetnie sie zapoznam. Ja akurat bede walczyc sama w banku, bez pelnomocnika a o pozew poprosze Federacje Konsumentow. Zaplace im, a o zwrot kosztow zamierzam sie ubiegac od banku. Ja uwazam, ze jednak trzeba walczyc. Moze kiedys banki sie naucza, ze prawo jest po to, by go przestrzegac.

     • 12 listopada 2019 by Jonny

      Witam, teraz dopiero dojrzałem wpis. Co do sygnatur przegranych spraw podaję tylko te z Wa-wy z racji na fakt, iż tam złożyłem pozew. I C 3099/16, I C 2191/17.
      Dodatkowo podaję do informacji, że do SN wpłynęły 2 zapytania jeszcze przed wyrokiem TSUE.
      III CZP 21/19 – termin rozprawy był wyznaczony na 23.10.2019 jednak posiedzenie w tej rozprawie zostało odwołane, (już po wyroku TSUE). Na chwilę obecną nie znam aktualnego terminu.
      III CZP 45/19 – termin rozprawy wyznaczony na 12.12.2019
      Mimo korzystnego wyroku TSUE, wygląda na to, że jeszcze trochę potrwa cała ta batalia. Banki ewidentnie będą działać na ‘zwłokę’ do samego końca. Trzeba cierpliwie czekać i życzę powodzenia. Pozdrawiam

     • 12 listopada 2019 by finansowka

      Powodzenia!

 8. 11 lutego 2019 by Micha Pakuła

  Wedle ustawy o kredycie hipotecznym która weszła w życie z dniem 22 lipca 2017 r. w przypadku kredytów o zmiennej stopie procentowej, prowizja za wcześniejszą spłatę może być pobierana tylko w przypadku pierwszych 3 lata od rozpoczęcia spłaty kredytu.

 9. 7 maja 2019 by Sylwia

  RF zakończył swoje postępowanie dnia 19 kwietnia dostałam pismo. W liście jest napisane,że rzecznik podtrzymuje swoje stanowisko ale nic więcej nie może zrobić. Sugeruje rozpatrzenie sprawy w sądzie. Podkreśla,że w razie potrzeby możemy wystąpić do niego o opinię do sądu. Obecnie sprawę przekazaliśmy prawnikowi. Po wstępnym sprawdzeniu dokumentacji prawnik stwierdził, że to my mamy rację a nie bank. Obecnie czekamy na to, aż nasz prawnik wystosuje odpowiednie pismo do Alior Banku jeśli to nic nie da to wchodzimy na drogę sądową. Będę informować jak sprawy dalej się potoczą.

  • 7 maja 2019 by Jonny

   Scenariusz więc taki jak podałem powyżej. Na pisma prawnika bank również nie zareaguje. Jednak należy je złożyć chociażby ze względu na bieg odsetek karnych ustawowych za brak zwrotu ze strony banku. Można je dopiero naliczać od momentu ostatecznego wezwania do zapłaty (którego bank oczywiście nie dokona) Domniemam, że wcześniej Pani tego nie zrobiła i teraz zajmie się tym prawnik (przynajmniej powinien). Potem sprawa do sądu i…oczekiwanie na termin rozprawy. Na chwilę obecną wygląda to tragicznie w porównaniu do lat ubiegłych.
   Jeśli będzie inaczej prosimy o informację. Pozdrawiam

 10. 26 sierpnia 2019 by Andrzej

  Czekać na wyrok TSUE czy wnosić teraz sprawę do sądu?
  W moim przypadku Rzecznik zamknął już sprawę sugerując SĄD (Bank odmówił zwrotu oczywiście).

 11. 12 września 2019 by Andrzej

  No i mamy wyrok TSUE :)

 12. 25 października 2019 by Dawid

  Sukces! Trafiłem przypadkiem na tego bloga wystosowałem pismo do banku na podstawie wzoru z Pana bloga i dostałem odpowiedź po 28 dniach z banku że wrócą mi prowizję – ciekawe tylko ile. Oto treść pisma:
  Szanowny Panie,

  W świetle wywodów wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 11 września 2019r. w sprawie C 383/18, Bank, uwzględniając interes Pana jako konsumenta, zdecydował o zrewidowaniu dotychczasowego stanowiska, opartego o literalne brzmienie art. 49 ustawy z dnia 11 maja 2011r. o kredycie konsumenckim, odnośnie sposobu rozliczania prowizji z tytułu udzielenia kredytu konsumenckiego w związku z przedterminową spłatą tego kredytu i podjął decyzję o zwrocie Panu odpowiedniej części kosztu prowizji za udzielenie kredytu pobranej na podstawie Umowy o kredyt o numerze R02R18-06602686 spłaconej przed terminem.

  Z uwagi na trwające prace nad wdrożeniem procesu umożliwiającego zwrot ww. środków pieniężnych na rachunki bankowe klientów w imieniu Banku informuję, iż zwrot ww. środków pieniężnych zostanie zrealizowany w możliwie najkrótszym terminie nie później niż w grudniu b.r. na podany przez Pana numer rachunku.

  Z poważaniem

Odpowiedz