Blog Finanse ma się rozumieć

czyli jak w praktyce odnaleźć się w świecie Finasów

Spłaciłeś wcześniej kredyt? Należy Ci się zwrot pieniędzy? cz. 4

 

Okazuje się, że odzyskanie prowizji przy wcześniejszej całkowitej spłacie kredytu nie jest rzeczą łatwą. Banki nie respektują interpretacji przepisów ustawy o kredycie konsumenckim wydanej przez Rzecznika Finansowego i Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji. Niestety nadal stosują korzystniejszy dla siebie sposób rozliczenia kredytu, ale dzisiaj w końcu mogę Wam przedstawić pozytywna historię czytelnika bloga, który nie odpuścił i dzięki swojemu uporowi odzyskał od banku 1384 złote. 

Pan Tomasz posiadał w Banku Millenium cztery kredytu gotówkowe, które zostały spłacone przed terminem wynikającym z umowy kredytowej. Po spłacie zobowiązań bank oczywiście nie dokonał proporcjonalnego zwrotu kosztów prowizji od udzielonych pożyczek gotówkowych, mimo, że interpretacja przepisów ustawy o kredycie konsumenckim wydana przez Rzecznika Finansowego i Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wskazuje zupełnie inaczej. W związku z tym Pan Tomasz zgodnie z wpisem => Spłaciłeś wcześniej kredyt? Należy Ci się zwrot pieniędzy? cz. 1 napisał do banku reklamację, którą bank rozpatrzył niestety negatywnie.

 

Pan Tomasz nie odpuszczał i zgodnie z wpisem => Spłaciłeś wcześniej kredyt? Należy Ci się zwrot pieniędzy? cz. 3 zwrócił się z wnioskiem o podjęcie działań przez Rzecznika Finansowego. 18.04.2017 zostało wystosowane pismo do banku Millenium z prośbą o odniesienie się do reklamacji i ustosunkowanie się do argumentacji zawartej w piśmie.

 

Treść pisma Rzecznika Finansowego:

Sukces!

Interwencja Rzecznika Finansowego okazała się skuteczna. 24.05.2017 czytelnik bloga otrzymał przelew na konto w wysokości 1384,24 zł tytułem zwrotu prowizji przygotowawczej dla kredytów gotówkowych.

Następnie Pan Tomasz otrzymał pełną odpowiedź z banku, którą można skrócić do zdania: Bank Millenium nie zgadza się z interpretacją, że klientowi należy się proporcjonalny zwrot prowizji przy wcześniejszej całkowitej spłacie, ale mając na uwadze dobro Klienta oraz chęć utrzymania pozytywnych relacji, bank zdecydował się na zwrot prowizji. 

 

Odpowiedź banku:

 

Co dalej?

Szanowni czytelnicy bloga, powyższa historia pokazuje, że warto walczyć o swoje pieniądze, dlatego zachęcam do wnioskowania do Rzecznika Finansowego o podjęcie interwencji. Jeśli skala wniosków w tym temacie zwiększy się znacznie jest szansa, że ustawodawca przygotuje w końcu rozwiązanie systemowe, które spowoduje, że banki automatycznie zaczną zwracać proporcjonalnie prowizję w przypadku wcześniejszej całkowitej spłaty kredytu.

Równolegle konsultuję z kancelarią prawną, możliwość złożenia pozwu zbiorowego w tej sprawie lub wytoczenia sprawy indywidualnie, w modelu success fee. Gdzie kancelaria otrzymałaby wynagrodzenie tylko w przypadku wygrania sprawy i najlepiej, żeby ten koszt był przeniesiony na bank. Co myślicie o tym rozwiązaniu? Dajcie znać w komentarzu.

Czytaj również => Spłaciłeś wcześniej kredyt? Należy Ci się zwrot pieniędzy? cz. 5

Na sam koniec, standardowo już prośba, jeśli wpis był dla Ciebie ciekawy i użyteczny, daj znać w komentarzu, wykop artykuł na wykop.pl oraz udostępnij na facebooku. Dzięki temu z artykułem będzie mogło zapoznać się więcej ludzi, a dla mnie jest to ważna informacja, że treści publikowane w blogu są przydatne.

O Autorze 

  Znajdź mnie:
 • facebook
 • twitter

46 komentarzy

 1. 16 lipca 2017 by Bieg

  Śledzę teojego bloga już pare miesięcy i postępuje zgodnie z zaleceniami jakie są opisane ale Skok Stefczyka odrzucił pismo Rzecznika na temat zwrotu prowizji teraz Rzecznik będzie występował jeszcze raz dowiedziałem się telefonicznie .
  Ale ja już jestem zdeterminowany i wynajmuje prawnika i składam pozew do sądu zobaczymy co z tego wyjdzie
  Jak zakończy się sprawa to powiadomię wszystkich tutaj na blogu
  A narazie walczymy
  Ja mam jeszcze taka propozycje do wszystkich czytelników twojego bloga i może do ciebie jako administratora tego bloga aby napisać o chwilowkach a mianowicie o tzw. Refinasowanie i przedłużaniu chwilówek ze można się domagać zwrotu wpłaconych środków na poczet tych przedluzen od firm i ze można odzyskać takie środki w sądzie
  Wie jak ktoś wpadł w spirale zadłużenia i posiada zadłużenie w chwilowkach i zostały one przedłużane albo tefinasowane to należy wezwać firmę (chwilowke) aby owe wpłaty zaliczyła na poczet spłaty kapitału jezeli odmawiają według mnie ale to moja opinia należy czekać na sąd i tam się bronić .
  Jednocześnie wysyłamy reklamacje do chwilowki i jak otrzymamy odpowiedz piszemy następnie wniosek do Rzecznika o podjęcie interwencji
  Do tego wszystkiego postępujemy według instrukcji opisanej na twoim blogu
  Należy uświadamiać dłużników o ich prawach i wszystkie nadużycia jakie wykorzystują owe firmy należy zgłaszać do Rzecznika i niech oni już interweniują w tej sprawie

  Ja pisałem już jedna reklamacje do chwilówek i czekam na odpowiedz pewnie będzie odmowa ale się z tym liczę potem składam wniosek do Rzecznika i pozew do sądu

  Za sprawdzi tak płaci przegrany wiec głowa do góry i działamy dalej o rozwoju sytuacji jeszcze napisze tutaj napewno

  Pozdrawiam

  • 28 grudnia 2017 by Katarzyna

   Mogłabym powielić to co napisałeś, też skok stefczyka, ten sam etap, te same odpowiedzi… Ehhh, daj znać jak twoja sytuacja się odmieni, żebym miała wskazówki co robić, oczywiście odwzajemnie się tym samym, ale to już drugi przypadek, może autor artykułu wrzuci coś osobno o skoku, i ich słowach które w mojej interpretacji brzmią jak wzór ” nie jestem prawnikiem tylko doradcą ds reklamacji opieram sie jedynie o książki i wyrwane z kontekstu wykładnie, nie przepisy, nie podzielam stanowiska rzecznika finansowego – bo dla nas i mnie jest nikim i człowiekiem bez kompetencji”

  • 5 października 2018 by Henia

   Jestem za tym żeby to Banki pokrywały koszty sądowe skoro to one sie ociągają to oni powinni oddawac pieniadze bez żadnego naszego proszenia rozumiem że moga nie pamietac kto wcześniej spłacił kredyta ale jesli petent składa dokumenty do banku i oni to sprawdzaja że taka sytuacja miała miejsce to powinni sie do tego dostosowac.

 2. 18 lipca 2017 by Barbara Zadrożna

  Pewnie, że warto walczyć. Znam niejeden przypadek, w którym bank zwracał pieniądze, chociaż sprawy ciągnęły się miesiącami, ale skoro klient spłacił kredyt wcześniej (i zawarty jest taki podpunkt w umowie) to można ubiegać się o zwrot pieniążków.

  • 3 sierpnia 2017 by drobny

   Wczoraj wysłałem pięć wniosków do czterech banków w swoim imieniu. Teraz zabieram się za wnioski żony. Jeśli to wypali nasze problemy skończą się z dnia na dzień. Braliśmy kredyty żeby spłacić inne kredyty i teraz paradoksalnie dzięki tej spirali możemy wyjść ze spirali bo niektóre banki ( zazwyczaj te na A) dowalały takie prowizje do kredytów, że głowa mała. Jeszcze raz dzięki ‘bieg’ za namiary na ten blog no i oczywiście głównemu bloggerowi za ten temat.

 3. 7 sierpnia 2017 by cenzor

  chciałem tylko napisac ze u mnie sprawa jest w toku od roku. Kolejne pismo zostało wyslane przez rzecznika do banku z prosba o ponowne rozpatrzenie i UWAGA, z prosba o podanie wzoru wg którego była naliczona prowizja. Jestem bardzo ciekawy czy uzyskam odpowiedz od banku. mysle ze trzeba się uzbroić w cierpliwosc

  • 17 października 2017 by dorcorax

   U mnie podobnie, Rzecznik poprosil o wzor I udowodnienie, ze sa to koszty faktycznie poniesione przez bank w zwiazku z wyplata kredytu. Ciekawe co odpisza?

  • 23 stycznia 2018 by Jonny

   Można wiedzieć jaki to bank i jak zakończyła się sprawa?

 4. 29 sierpnia 2017 by DAMI

  Witam. Ja już swoją batalię na chwilę obecną przegrałem z bankiem pocztowym. Walczę od ponad roku przez wszystkie instytucje. Na chwilę obecną zakończyłem z arbitrem bankowym który jak zwykle broni dupy bankom. Pozostał mi już tylko Sad Ale nie wiem jakie będę koszty tego pozwu więc jak ktoś ma o tym pojęcie to proszę o info i najlepiej wzór takiego pozwu bo jeszcze trochę nadziei mam bo walczę o prawie 4500zl . Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

 5. 26 września 2017 by bieg

  Udalo sie kolejny sukces Skok Rafineria zwrocil prowizje

 6. 13 listopada 2017 by maryla

  Witam wszystkich. Ja też czytam od dłuższego czasu wpisy
  na tym blogu. Dochodzę do wniosku ,że niektóre baki i parabanki mają
  za nic ustalenia bądź, co bądź, instytucji takich jak Rzecznik
  Finansowy i UOKiK. TAK BYC NIE POWINNO !!! Dlaczego ja np. mam
  pozywać SKOK Stefczyka do sądu i tracic zdrowie /którego nie mam/
  na szarpanie sie i wyczekiwanie na to co mi sie słusznie należy
  Interwencja Rzecznika w Skoku Stefczyka nie odniosła skutku. To jest
  państwo w państwie. A tak byc chyba nie powinno.
  Pozdr.Maryla

 7. 27 grudnia 2017 by Maria

  Warto walczyć, ale czy jest to zawsze opłacalne pod względem finansowym?

 8. 8 stycznia 2018 by maeg

  Witam wszystkich.
  Można odzyskać pieniądze od chwilówek w wypadku wcześniejszych spłat. Podaje link do wątku na bardzo użytecznym forum, dzięki któremu odzyskałam ok. 5000 zł. http://www.forum-kredytowe.pl/f150/zwroty-z-chwilowek-107359.html
  Tylko się nie poddawać i pomimo odmowy ponawiać chociaż drugi raz:)
  Znajdziecie tam również wątek o próbach odzyskania opłat za przedłużenia lub refinansowanie.
  Skok Stefczyka mi odmówił zwrotu prowizji za wcześniejszą spłatę.
  Czy skończy się kiedyś bankowe bezprawie?
  Pojawiają się teraz oferty firm, które obiecują odzyskanie w naszym imieniu takich opłat. Ktoś coś wie? Czy to wyłudzanie kasy i/lub danych osobowych?
  Pozdrawiam serdecznie

 9. 29 stycznia 2018 by bieg

  Mi Skok Stefczyka podobnie odmowil wyplaty tych srodkow.
  Rzecznik wysylal pismo i odpisal ze mam sprawe skierowac do sadu i tam uzyskac zwrot gdyz juz zostaly wyczerpane wszystkie mozliwosci polubownego zalatwienia sporu i tyle w t temacie posiadam tych prowizji na prawie 6 tys i yeraz co dalej ktos juz z was probowal sprawe przekazac do sadu i tam odzyskac srodki

 10. 1 marca 2018 by Karol Bankowy

  Jak dobrze pamiętam, każdy bank w którym miałem kredyt przysłał mi nadwyżkę ze spłacanego kredytu. Tym bardziej jeśli w czasie spłaty rat kredytu zmieniały się stopy procentowe.

 11. 15 marca 2018 by drobny

  Podobnie jak ‚bieg’ dostałem od Rzecznika Finansowego informację o tym, że on rezygnuje z dalszego przerzucania się pismami i żeby dalej radzić sobie w sądzie. Czekam co z pozostałymi moimi pismami w tej samej sprawie i ponawiam pytanie z wątku wyżej – czy iść z tym do sądu i jakie będą ewentualne koszta przegranej?

  • 16 marca 2018 by Jonny

   Jaki to bank jeśli można spytać? Mnie prawdopodobnie szanowne towarzystwo RF także odeśle „głęboko”…więc nie pozostanie nic innego jak zwrócić się do sądu. Z tego co się orientuję to 5% zasądzanej kwoty plus ewentualne koszty adwokata.
   Pisałem już wcześniej na forum z prośbą do autora żeby ruszyć jakiś temat np. pozwów zbiorowych lub udzielenia info jak działać samodzielnie poza RF, bo sytuacje bezradności tej instytucji wobec banków są już normą. Jak na razie cisza, a przydało by się jakieś odświeżenie tematu z podsumowaniem dotychczasowych wyników.

   • 18 sierpnia 2018 by Rys

    Mi za walkę w sądzie za odzyskanie prowizji przedstawiono taki rachunek 500zł plus 20% wygranej kwoty.

    • 19 sierpnia 2018 by finansowka

     Planujesz skorzystać? Co to za kancelaria?

    • 10 września 2018 by Jonny

     Zapomniałeś dopisać, że w przypadku przegranej oprócz kosztów sądowych, to Ty pokrywasz adwokata oraz koszty tzw. „drugiej strony” czyli adwokaci x2.
     Koszty sądowe to ok 5% zasądzanej kwoty. Natomiast koszty zastępstwa procesowego (adwokata) są ustalone ustawowo wg „widełek” od kwoty – do kwoty. Dokładniej do znalezienia w necie.
     Swoją drogą autor już dawno powinien zamieścić to konkretnie od a do z w jakimś nowym wpisie. (Req. autor)
     Zatem z kwoty jaką podałeś, domniemam, że chodzi o odzyskanie kwoty od 5-10k zł. W takim przypadku ustawowe koszty zastępstwa procesowego to 1800zł. Jeśli kwota jest większa jak 10k to 3600zł. W przypadku odwołania banku i drugiej rozprawy koszty wynoszą 50% jak w pierwszej. Szybko licząc jak przerżniesz II instancje to na samych adwokatów szykuj ok 5400zł, oczywiście jeśli mieścisz się w kwocie do 10k. Jak powyżej to x2 :-)

 12. 23 marca 2018 by maryla

  Skoro jest tak,że banki maja w nosie pisma Rzecznika
  i robią po swoim uważaniu to mam pytanie:
  Dlaczego Rzecznik nie nałoży na nich kary finansowej?

 13. 27 marca 2018 by Francix

  Czy wie ktoś może czy sprawy dotyczące odzyskania prowizji ulegają przedawnieniu?

  Przykładowo: kredyt był wzięty w maju 2014. Spłacony poprzez konsolidację w lipcu 2014.

  Czy nie jest za późno aby starać się o zwrot?

  • 11 kwietnia 2018 by maryla

   Wg mnie to nie może byc tak,że jeden bank zwróci a drugi nie
   i nic mu. Dokąd tak będzie? Albo w lewo albo w prawo?
   Rzecznik i UOK powinni spowodować ujednolicenie postepowania
   bo to co jest teraz to smieszne. My mamy wygrywać lub przegrywać?
   Takich spraw jest teraz multum. Może trzeba zaprotestować na ulicy?

 14. 5 czerwca 2018 by drobny

  RF zrezygnował z walki z Bankami: Alior Bank, Santander, City Handlowy, Skok Stefczyka. Dla mnie też sprawa zamknięta, nie mam pomysłu co dalej.

 15. 18 czerwca 2018 by maryla

  I po co nam to było? W moim przypadku Stefczyk nie boi się nikogo
  i niczego. Do Sądu nie podam bo nie mam kasy i zdrowia.
  Takich jak ja okradzionych jest na pewno więcej i nic im.

 16. 27 czerwca 2018 by Jonny

  U mnie również sprawa zamknięta przez RF. Na odp czekałem bagatela od 4 kwietnia. Aktualnie szukam kancelarii, która zajmie się prowadzeniem mojej sprawy przeciw AB.
  We wcześniejszych wpisach prosiłem autora aby uaktualnił materiał o prowadzenie dalszych spraw przed sądem. Bo wygląda na to, że banki nagminnie mają w nosie interpretację RF, a Rzecznik zamyka sprawy bez żadnego pożytku dla nas. Co to ma być ja się pytam ?? Zamiast przywalić raz drugi, trzeci porządną karę (RF może nałożyć podajże do 100tys. zł) dla tych złodziei to w najlepsze zamyka sobie postępowania, a ty biedaku jak chcesz to sobie płać dalej i występuj na drogę sądową osobiście. To po co nam taka instytucja skoro nie jest nam w żaden sposób pomóc, a jej interpretacje są nic nie warte??

 17. 11 lipca 2018 by bieg

  zgadza sie

 18. 11 lipca 2018 by finansowka

  Witajcie, faktycznie mam coraz więcej sygnałów, że interwencje podjęte przez Rzecznika Finansowego nie przynoszą efektów. Dobre info jest takie, że jedna z czytelniczek bloga ma już prawomocny wyrok sądu, który nakazuje zwrot prowizji. Zaproponowałem stworzenie wspólnie nowego wpisu z opisem historii wygranej batalii.

  • 21 lipca 2018 by Jonny

   Kiedy można się spodziewać takowego wpisu? Bo nie ukrywam, że zależy mi aby jak najszybciej złożyć pozew. Może wykorzystam coś z opisanych wskazówek

   • 23 lipca 2018 by finansowka

    Myślę, że w tym tygodniu wpis pojawi się na blogu.

    • 30 lipca 2018 by maryla

     Ten wyrok Sądu bedzie dotyczył zapewne konkretnej sprawy
     i na jego podstawie inny bank nie zwróci należnych nam pieniązków.
     Myslę, że należałoby napisać pismo do Pana Premiera Morawieciego
     skoro Rzecznik sobie nie radzi ani UOPK. Bo co to za instytucje
     w tym kraju których stanowiska są ignorowane?Po co są utworzone?

 19. 11 września 2018 by azetjot

  Cześć! Mam do spłaty 5 kredytów gotówkowych w banku Millenium. Chcę ję wcześniej spłacić. Czy najpierw powinnam spłacić całość, a później składać reklamację i żądać zwrotu prowizji (proporcjonalnie do czasu) dla wszystkich 5 kredytów w jednym piśmie czy lepiej osobno wnioskować? I oczywiście pewnie później prośba o interwencję Rzecznika – lepiej w jednym piśmie o wszystkie czy każdy kredyt osobno?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 20. 9 grudnia 2018 by Damian

  Mam pytanie czy jak posiadam dokumenty o spłacie kredytu a nie posiadam umowy bo gdzieś się zapodziały to czy mogę w jakiś sposób starać się o zwrot prowizij

 21. 4 marca 2019 by Zwrot prowizji bankowych

  Czy korzystał ktoś z pomocy pośredników skupujących wierzytelność na poczet prowizji?

  • 19 marca 2019 by Jonny

   Jakieś konkrety poproszę bo z tego zdania czy pytania nic nie wynika. Skup to skup, a w takim przypadku sprzedajesz wierzytelność za ok 20-30% wartości. „Pomoc pośredników”? „poczet prowizji”? Co to za fake?

   • 21 marca 2019 by Bogi

    Ja korzystałam i otrzymałam od pośrednika 440zl-firmy która po podpisaniu umowy cesji przejmuje prawo do zwrotu prowizji. Ona potem sądzi się z bankiem o całą kwotę. W moim przypadku byłoby to jakieś 1200zl.

    • 3 kwietnia 2019 by Jonny

     Zatem sprzedała Pani swoją wierzytelność za ok 35% wartości, a resztę czyli 65% zarobił pośrednik. Gratuluję!
     Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd tylko nazywać pewne rzeczy po imieniu! W powyższym przypadku nie jest to żadna pomoc jak pisał ktoś wyżej, tylko kolejna grabież z pieniędzy, które się należą każdemu jako zwrot bez zająknięcia. Bez pomocy prawników, sądów, pośredników, itp.

  • 30 kwietnia 2019 by Kasia

   Ja korzystałam z firmy https://zwrotykredytowe.pl/ Dostałam 900 zł i jestem zadowolona, bo nie miałam nawet pojęcia o tym, że coś mi się należy a Panowie z obsługi bardzo mi pomogli. To, że kasują za to prowizję jest normalne jak za każdą usługą prawniczą… A to, że banki powinny nam tą prowizje oddać bez zająknięcia to inna sprawa :(

 22. 6 stycznia 2020 by OSZUSTWO W BANKU I NAJPRAWDOPODNIE W SADZIE APELACYJNYM W LODZI

  SEDZIOWIE SADU APELACYJNEGO W LODZI NIEDOPATRUJA SIE OSZUSTW BANKU PKO BP SA NA PROWIZJE 2% OD KWOTY KREDYTU 4.888.000.00ZL CZYLI PROWIZJA 97.760.00ZL CZEGO DOWODEM JEST WYROK S.A. LODZ

  PODAJE LINK:
  http://orzeczenia.lodz.sa.gov.pl/content/WYROK/152500000000503_I_ACa_000143_2014_Uz_2014-07-22_001

  CZY NA WYROK SADU APELACYJNEGO MIAL WPLYW BYLY PRACOWNIK SLUZB BEZPIECZESTWA KTORY BYL ROWNIEZ POZREDNIKIEM BANKU I BYL WTEDY W DOBREJ KOMITYWIE Z DREKTOREM BANKU PKO BP SA ?

  PONIEWAZ SAD OKREGOWY W LODZI TRAFNIE WYDAL WYROK ABY ZWROCIC MI PROWIZJE WRAZ Z OSETKAMI USTAWOWYMI.

  ROWNIEZ SKLADALEM ZAWIADOMIENIA O MOZLIWOSCI POPELNIENIA PRZESTEPSTWA DO MINISTRA SPRAWIEDLIWOSCI PROKURATORA GENERALNEGO NA PRACOWNIKOW BANKU I SEDZIOW S.A. LODZ LECZ NIC NIKT SIE NIEDOPATRUJE-NIE JEST TO TEZ DZIWNE ????? BANK PANSTWA POLSKIEGO MOZE OSZUKIWAC LUDZI A SADY NA TO POZWALAJA TO JEST OK?

  co mogę jeszcze zrobić i gdzie się zwrocic o pomoc aby zrobić porządek z ww i odzyskac tylko swoje ??? proszę o pomoc i odzywac się na maila : [email protected]

 23. 6 stycznia 2020 by OSZUSTWO W BANKU I NAJPRAWDOPODNIE W SADZIE APELACYJNYM W LODZI

  DODAJE DO PUNKTU 22 WW:

  PELNOMOCNIK Z KRAKOWA KTORY MIAL ZLOZYC SKARGE KASACYJNA DO SADU NAJWYZSZEGO W WARSZAWIE ZANIEDBAL TERMINU , POMIMO ZE BYLA ZOBOWIAZANA DO ZLOZENIA W ZACHOWANYM TERMINIE TAKA SKARGE NIE JEST TO TEZ DZIWNE ? TERAZ SEDZIOWIE SADU APELACYJNEGO W LODZI RBIA WSZYTKO ABY TEGO TERMINU DO ZLOZENIA TAKIEJ SKARGI NIE PRZYWROCIC A PELNOMOCNIK ZGANIA WINE NA PROKURATOW Z PROKURATURY KRAJOWEJ ZE PROKURATORZY NIE MAJA RACJI/ TERAZ MI MOWI ZEBYM BRAL NA SIEBIE ZE NIE MIELISMY KONTAKU POMIMO ZE BYLA INFORMOWANA I BYL KONTAKT…..

  CYRK I KABARET GDZIE JEST TA SPRAWIEDLIWOSC ?????

Odpowiedz