Blog Finanse ma się rozumieć

czyli jak w praktyce odnaleźć się w świecie Finasów

Spłaciłeś wcześniej kredyt? Należy Ci się zwrot pieniędzy? cz. 4

 

Okazuje się, że odzyskanie prowizji przy wcześniejszej całkowitej spłacie kredytu nie jest rzeczą łatwą. Banki nie respektują interpretacji przepisów ustawy o kredycie konsumenckim wydanej przez Rzecznika Finansowego i Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji. Niestety nadal stosują korzystniejszy dla siebie sposób rozliczenia kredytu, ale dzisiaj w końcu mogę Wam przedstawić pozytywna historię czytelnika bloga, który nie odpuścił i dzięki swojemu uporowi odzyskał od banku 1384 złote. 

Pan Tomasz posiadał w Banku Millenium cztery kredytu gotówkowe, które zostały spłacone przed terminem wynikającym z umowy kredytowej. Po spłacie zobowiązań bank oczywiście nie dokonał proporcjonalnego zwrotu kosztów prowizji od udzielonych pożyczek gotówkowych, mimo, że interpretacja przepisów ustawy o kredycie konsumenckim wydana przez Rzecznika Finansowego i Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wskazuje zupełnie inaczej. W związku z tym Pan Tomasz zgodnie z wpisem => Spłaciłeś wcześniej kredyt? Należy Ci się zwrot pieniędzy? cz. 1 napisał do banku reklamację, którą bank rozpatrzył niestety negatywnie.

 

Pan Tomasz nie odpuszczał i zgodnie z wpisem => Spłaciłeś wcześniej kredyt? Należy Ci się zwrot pieniędzy? cz. 3 zwrócił się z wnioskiem o podjęcie działań przez Rzecznika Finansowego. 18.04.2017 zostało wystosowane pismo do banku Millenium z prośbą o odniesienie się do reklamacji i ustosunkowanie się do argumentacji zawartej w piśmie.

 

Treść pisma Rzecznika Finansowego:

Sukces!

Interwencja Rzecznika Finansowego okazała się skuteczna. 24.05.2017 czytelnik bloga otrzymał przelew na konto w wysokości 1384,24 zł tytułem zwrotu prowizji przygotowawczej dla kredytów gotówkowych.

Następnie Pan Tomasz otrzymał pełną odpowiedź z banku, którą można skrócić do zdania: Bank Millenium nie zgadza się z interpretacją, że klientowi należy się proporcjonalny zwrot prowizji przy wcześniejszej całkowitej spłacie, ale mając na uwadze dobro Klienta oraz chęć utrzymania pozytywnych relacji, bank zdecydował się na zwrot prowizji. 

 

Odpowiedź banku:

 

Co dalej?

Szanowni czytelnicy bloga, powyższa historia pokazuje, że warto walczyć o swoje pieniądze, dlatego zachęcam do wnioskowania do Rzecznika Finansowego o podjęcie interwencji. Jeśli skala wniosków w tym temacie zwiększy się znacznie jest szansa, że ustawodawca przygotuje w końcu rozwiązanie systemowe, które spowoduje, że banki automatycznie zaczną zwracać proporcjonalnie prowizję w przypadku wcześniejszej całkowitej spłaty kredytu.

Równolegle konsultuję z kancelarią prawną, możliwość złożenia pozwu zbiorowego w tej sprawie lub wytoczenia sprawy indywidualnie, w modelu success fee. Gdzie kancelaria otrzymałaby wynagrodzenie tylko w przypadku wygrania sprawy i najlepiej, żeby ten koszt był przeniesiony na bank. Co myślicie o tym rozwiązaniu? Dajcie znać w komentarzu.

 

Na sam koniec, standardowo już prośba, jeśli wpis był dla Ciebie ciekawy i użyteczny, daj znać w komentarzu, wykop artykuł na wykop.pl oraz udostępnij na facebooku. Dzięki temu z artykułem będzie mogło zapoznać się więcej ludzi, a dla mnie jest to ważna informacja, że treści publikowane w blogu są przydatne.

O Autorze 

  Znajdź mnie:
 • facebook
 • twitter

8 komentarzy

 1. 16 lipca 2017 by Bieg

  Śledzę teojego bloga już pare miesięcy i postępuje zgodnie z zaleceniami jakie są opisane ale Skok Stefczyka odrzucił pismo Rzecznika na temat zwrotu prowizji teraz Rzecznik będzie występował jeszcze raz dowiedziałem się telefonicznie .
  Ale ja już jestem zdeterminowany i wynajmuje prawnika i składam pozew do sądu zobaczymy co z tego wyjdzie
  Jak zakończy się sprawa to powiadomię wszystkich tutaj na blogu
  A narazie walczymy
  Ja mam jeszcze taka propozycje do wszystkich czytelników twojego bloga i może do ciebie jako administratora tego bloga aby napisać o chwilowkach a mianowicie o tzw. Refinasowanie i przedłużaniu chwilówek ze można się domagać zwrotu wpłaconych środków na poczet tych przedluzen od firm i ze można odzyskać takie środki w sądzie
  Wie jak ktoś wpadł w spirale zadłużenia i posiada zadłużenie w chwilowkach i zostały one przedłużane albo tefinasowane to należy wezwać firmę (chwilowke) aby owe wpłaty zaliczyła na poczet spłaty kapitału jezeli odmawiają według mnie ale to moja opinia należy czekać na sąd i tam się bronić .
  Jednocześnie wysyłamy reklamacje do chwilowki i jak otrzymamy odpowiedz piszemy następnie wniosek do Rzecznika o podjęcie interwencji
  Do tego wszystkiego postępujemy według instrukcji opisanej na twoim blogu
  Należy uświadamiać dłużników o ich prawach i wszystkie nadużycia jakie wykorzystują owe firmy należy zgłaszać do Rzecznika i niech oni już interweniują w tej sprawie

  Ja pisałem już jedna reklamacje do chwilówek i czekam na odpowiedz pewnie będzie odmowa ale się z tym liczę potem składam wniosek do Rzecznika i pozew do sądu

  Za sprawdzi tak płaci przegrany wiec głowa do góry i działamy dalej o rozwoju sytuacji jeszcze napisze tutaj napewno

  Pozdrawiam

 2. 18 lipca 2017 by Barbara Zadrożna

  Pewnie, że warto walczyć. Znam niejeden przypadek, w którym bank zwracał pieniądze, chociaż sprawy ciągnęły się miesiącami, ale skoro klient spłacił kredyt wcześniej (i zawarty jest taki podpunkt w umowie) to można ubiegać się o zwrot pieniążków.

  • 3 sierpnia 2017 by drobny

   Wczoraj wysłałem pięć wniosków do czterech banków w swoim imieniu. Teraz zabieram się za wnioski żony. Jeśli to wypali nasze problemy skończą się z dnia na dzień. Braliśmy kredyty żeby spłacić inne kredyty i teraz paradoksalnie dzięki tej spirali możemy wyjść ze spirali bo niektóre banki ( zazwyczaj te na A) dowalały takie prowizje do kredytów, że głowa mała. Jeszcze raz dzięki ‘bieg’ za namiary na ten blog no i oczywiście głównemu bloggerowi za ten temat.

 3. 7 sierpnia 2017 by cenzor

  chciałem tylko napisac ze u mnie sprawa jest w toku od roku. Kolejne pismo zostało wyslane przez rzecznika do banku z prosba o ponowne rozpatrzenie i UWAGA, z prosba o podanie wzoru wg którego była naliczona prowizja. Jestem bardzo ciekawy czy uzyskam odpowiedz od banku. mysle ze trzeba się uzbroić w cierpliwosc

  • 17 października 2017 by dorcorax

   U mnie podobnie, Rzecznik poprosil o wzor I udowodnienie, ze sa to koszty faktycznie poniesione przez bank w zwiazku z wyplata kredytu. Ciekawe co odpisza?

 4. 29 sierpnia 2017 by DAMI

  Witam. Ja już swoją batalię na chwilę obecną przegrałem z bankiem pocztowym. Walczę od ponad roku przez wszystkie instytucje. Na chwilę obecną zakończyłem z arbitrem bankowym który jak zwykle broni dupy bankom. Pozostał mi już tylko Sad Ale nie wiem jakie będę koszty tego pozwu więc jak ktoś ma o tym pojęcie to proszę o info i najlepiej wzór takiego pozwu bo jeszcze trochę nadziei mam bo walczę o prawie 4500zl . Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

 5. 26 września 2017 by bieg

  Udalo sie kolejny sukces Skok Rafineria zwrocil prowizje

 6. 13 listopada 2017 by maryla

  Witam wszystkich. Ja też czytam od dłuższego czasu wpisy
  na tym blogu. Dochodzę do wniosku ,że niektóre baki i parabanki mają
  za nic ustalenia bądź, co bądź, instytucji takich jak Rzecznik
  Finansowy i UOKiK. TAK BYC NIE POWINNO !!! Dlaczego ja np. mam
  pozywać SKOK Stefczyka do sądu i tracic zdrowie /którego nie mam/
  na szarpanie sie i wyczekiwanie na to co mi sie słusznie należy
  Interwencja Rzecznika w Skoku Stefczyka nie odniosła skutku. To jest
  państwo w państwie. A tak byc chyba nie powinno.
  Pozdr.Maryla

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.