Blog Finanse ma się rozumieć

czyli jak w praktyce odnaleźć się w świecie Finasów

Koronawirus – zawieszenie spłat rat. Przeczytaj zanim skorzystasz

 

Jak wynika z komunikatu Związku Banku Polskich, banki wobec powstałego zagrożenia rozprzestrzenienia się pandemii koronawirusa COVID-19, zobowiązały się do umożliwienia kredytobiorcom zawieszenia płatności rat kredytu. Coraz większe grono banków udostępnia tę usługę swoim klientom. Zanim jednak skorzystasz z tej opcji, zapoznaj się z treścią artykułu, ponieważ nie zawsze będzie to dla Ciebie dobra decyzja.

 

 

1. Jakie mam dostępne opcje?

W zależności od banku masz możliwość zawieszenie płatności raty kapitałowo-odsetkowej, czyli całej raty wynikającej z pierwotnego harmonogramu, lub samej części kapitałowej. Możesz skorzystać ze standardowych, dostępnych jeszcze przed wybuchem epidemii wakacji kredytowych jednomiesięcznych, lub trzy, a nawet sześciomiesięcznych, dostępnych np. w mBank. Jeśli w Twoim banku dostępna jest opcja tylko zawieszenia raty kapitałowej, oszczędność na płatności miesięcznej może być znikoma, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz spłacać kredyt i większość raty to odsetki.

 

2. Zastanów się dwa razy, zanim skorzystasz

Fajnie odpocząć od spłacania kredytu, ale przelicz czy to ma dla Ciebie sens. Oczywiście, jeśli w związku z pandemią koronawirusa, Twój dochód zmalał, lub go utraciłeś, a nie masz oszczędności i poduszki finansowej, to pewnie odroczenie będzie jedynym wyjściem, żeby nie popaść w jeszcze większe tarapaty, ale jeśli nie jesteś w sytuacji kryzysowej, to warto dobrze przemyśleć tę decyzję. Banki to nie dobre wujki, za cały okres karencji zapłacisz dodatkowe odsetki i Twój okres kredytowania się wydłuży, lub Twoje kolejne raty będą po prostu wyższe, lub na końcu okresu kredytowania zapłacisz tzw. ratę balonową, czyli jedną skumulowaną ratę zawierającą w sobie odroczone raty. Aktualnie niestety żaden bank nie zdecydował się na dodatkową pomoc, w postaci na przykład umorzenia odsetek za czas zawieszenia płatności raty. Dlatego jeszcze raz zachęcam do przeliczenia kosztu, ponieważ przy większych kwotach kredytu, wzrost całkowitego kosztu kredytu może wzrosnąć nawet kilka tysięcy złotych.

 

„Nie istnieje coś takiego jak darmowe obiady” – Milton Friedman

 

3. Gdzie mogę skorzystać?

Banki zobowiązały się, że opcja odroczenia płatności zostanie udostępniona klientom w sposób maksymalnie uproszczony, tj. bez konieczności np. wizyty w palcówce i konieczności składania papierowych wniosków. Większość banków już teraz udostępniła opcję skorzystania z odroczenia płatności rat bez wychodzenia z domu, poprzez złożenie wniosku w bankowości internetowej lub poprzez kontakt z centrum obsługi klienta. Pozostałe banki pracują nad wdrożeniem podobnych rozwiązań i najpewniej w ciągu najbliższych dni ta opcja również się pojawi.

 

Jeśli wpis był dla Ciebie ciekawy lub w jakikolwiek sposób użyteczny daj znać w komentarzu. Zapraszam również do polubienia strony finansowka.pl na Facebooku i Twitterze oraz wykopania artykułu na wykop.pl. Jest to dla mnie ważna informacja, że treści publikowane na blogu są przydatne.

Odpowiedz