Blog Finanse ma się rozumieć

czyli jak w praktyce odnaleźć się w świecie Finasów

Gdzie sprawdzić czy mam długi?

 

Wpadłeś w pętle kredytową i pogubiłeś się już jakie masz zobowiązania? Po latach niepłacenia chcesz sprawdzić gdzie i na jakie kwoty miałeś kredyty? Banki sprzedały Twoje zadłużenie, ale nie wiesz komu, lub po prostu chcesz się upewnić czy nikt nie wziął kredytu na Twoje dane? Jeśli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałeś – TAK, ten artykuł powstał właśnie dla Ciebie.

 

Miejsc, w których masz możliwość sprawdzić czy jesteś dłużnikiem oraz jaka jest ewentualnie wysokość Twojego zadłużenia jest co najmniej kilka. W dalszej części postaram się przybliżyć Ci charakterystykę poszczególnych baz.

 

1. Biuro Informacji Kredytowej – BIK

 

 

Biuro Informacji Kredytowej to największy w kraju zbiór danych o klientach indywidualnych i przedsiębiorcach, także w obszarze pożyczek pozabankowych. Posiada w swojej bazie informacje o 140,1 mln rachunków należących do 24 mln klientów indywidualnych oraz informacje o historii kredytowej łącznie 1,1 mln firm i innych podmiotów, z których czynne zobowiązania kredytowe ma 760 tys. podmiotów.

Raz na sześć miesięcy możesz ściągnąć z BIK swój raport całkowicie za darmo, jest to tak zwana informacja ustawowa. Znajdziesz w niej najważniejsze informacje na temat swoich zobowiązań bankowych i pozabankowych m.in.:

 • z kiedy jest zobowiązanie
 • wysokość zadłużenia
 • status zobowiązania (informacja czy umowa wypowiedziana, w egzekucji lub sprzedana)
 • podsumowanie aktualnie spłacanych kredytów

 

Jak pobrać raport? To proste

 

2. E-SĄD

Znajdziesz tutaj informacje o zobowiązaniach, które są dochodzone przez Twoich wierzycieli za pomocą elektronicznego postępowania upominawczego.

 

Najczęściej z e-sądu korzystają:

 • banki
 • firmy windykacyjne
 • kredytodawcy pozabankowi (chwilówki)
 • firmy telekomunikacyjne
 • firmy usług użyteczności publicznej (np. mandaty za brak biletu)

Efektem złożenia przez wierzyciela pozwu w elektronicznym postępowaniu upominawczym może być wydanie przez sąd nakazu zapłaty, a następnie jego uprawomocnienia – w terminie 14 dni. W EPU nie istnieje wymóg udowodnienia, że zobowiązanie istnieje w takim kształcie, jak wskazuje to powód – musi on jedynie uprawdopodobnić, że właśnie taki stan faktyczny miał miejsce. Dlatego jeżeli otrzymasz nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym, koniecznie reaguj, ponieważ w przypadku uprawomocnienia się, nakaz stanowi podstawę do prowadzenia przeciwko Tobie postępowania egzekucyjnego przez komornika. Udawanie, że problemu nie ma lub odkładanie reakcji  na później jest najgorszym z możliwych rozwiązań. Więcej informacji na ten temat znajdziesz => TUTAJ 

 

Rejestracja w e-sadzie jest całkowicie darmowa. W pierwszym kroku będziesz musiał podać wszystkie swoje dane osobowe. Następnie otrzymasz maila, w celu potwierdzenia adresu e-mail. Po tym finalnie będzie musiał poczekać do 72h na aktywowanie konta i otrzymanie danych do logowania.

 

3. Biura Informacji Gospodarczej

W Polsce nie ma jednego Biura Informacji Gospodarczej. Od 2010 podstawą prawną funkcjonowania Biur Informacji Gospodarczej jest Ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Aktualnie Biura informacji gospodarczej działają pod nadzorem Ministerstwa Rozwoju.

Według stanu na kwiecień 2016 na rynku w Polsce działa pięć biur informacji gospodarczej:

Każdy z nich działa samodzielnie i prowadzi odrębną listę dłużników. Nie ma między nimi przepływu informacji, są w stosunku do siebie konkurencyjne. Dlatego aby skutecznie sprawdzić swoje zobowiązania najlepiej wystąpić z zapytaniem do każdego z BIG-ów. Twoje zobowiązanie może być wpisane tylko jednego lub kilku BIG-ów jednocześnie, jednak firmy zazwyczaj tego nie robią, aby ograniczać koszty, ponieważ jest to po prostu usługa płatna.

 

Na sam koniec, standardowo już prośba, jeśli wpis był dla Ciebie ciekawy i użyteczny, daj znać w komentarzu, wykop artykuł na wykop.pl oraz udostępnij na facebooku. Dzięki temu z artykułem będzie mogło zapoznać się więcej ludzi, a dla mnie jest to ważna informacja, że treści publikowane w blogu są przydatne.

W artykule zostały zamieszczone linki afiliacyjne. Jeśli skorzystasz z produktów za ich pośrednictwem, otrzymam za to wynagrodzenie, które pomoże mi w rozwijaniu bloga.

O Autorze 

  Znajdź mnie:
 • facebook
 • twitter

5 komentarzy

 1. 12 czerwca 2018 by Marek Kamiński

  Jakie to fantastyczne uczucie, kiedy wiesz, że nie masz długów i nie musisz nic sprawdzać :)

 2. 13 czerwca 2018 by Szymon Odpowiedzialny

  Ja mogę polecić co miesięczne raporty BIK. Dzięki nim wiem, czy ktoś na moje dane nie brał kredytu czy pożyczki i ta ochrona działa na bieżąco z informacją na sms.

 3. 19 sierpnia 2018 by Hania

  bardzo pomocny artykuł! Dzięki

Odpowiedz