Blog Finanse ma się rozumieć

czyli jak w praktyce odnaleźć się w świecie Finasów

Gdzie po kredyt gotówkowy? Placówka, czy Bankowość Internetowa?

 

Na pytanie z tytułu wpisu nie ma jednej odpowiedzi. Wybór, zawsze będzie zależał od subiektywnej oceny kredytobiorcy. Ze względu na to, że moje główne konto osobiste z przelewem wynagrodzenia posiadam w PKO BP, do prześwietlenia weźmiemy kredyt gotówkowy PKO BP często pojawiający się w komunikacji marketingowej  jako „Mini Ratka”. Na realnej, spersonalizowanej ofercie porównamy parametry oferty, która otrzymałem w Bankowości Internetowej i w oddziale.

 

Aby odpowiedzieć na pytanie z tytułu wpisu do oceny przyjmiemy następujące kryteria:

  • cena kredytu
  • wygoda
  • szybkość

1. Cena kredytu

W pierwszej kolejności porównamy cenę oferty kredytu z bankowości internetowej i oferty otrzymanej bezpośrednio w oddziale PKO BP. Kryterium ceny będzie najłatwiejsze do porównania, ponieważ będziemy opierać się na konkretnych liczbach.

Wnioskowana kwota wynosiła 30 000 złotych. Wyjściowe oferty zarówno w przypadku bankowości internetowej i placówki były identyczne. Jednak po szybkiej negocjacji z doradcą w oddziale, okazało się, że jest możliwość obniżenia prowizji za udzielenie kredytu. W bankowości internetowej niestety, nie było takiej opcji. Mimo, że oferta finalna i tak nie jest zabójczo tania to zejście z prowizji z 14,93% do 9,87% ma znaczące przełożenie na całkowity koszt kredytu. Oszczędność na miesięcznej racie wyniosła 24,09 zł, co przy całym okresie kredytowania daje oszczędność 2312,63 zł. A to już jest konkretna kwota. Dlatego w pierwszym badanym kryterium punkt otrzymuje oferta bezpośrednio w oddziale banku. Mimo, że oferta w oddziale jest tańsza to na tle rynku nie wygląda to jakoś spektakularnie. Jeśli szukasz oferty tańszego kredytu gotówkowego kliknij w link => porównanie kredytów gotówkowych.

 

2. Wygoda

Tutaj bez zbędnego rozpisywania przewaga po stronie wnioskowania w bankowości internetowej. Proces wnioskowania w bankowości internetowej trwał około 10 minut. Otrzymałem ofertę bez wychodzenia z domu, siedząc wygodnie w swoim fotelu i pijąc kawę. Aby otrzymać ofertę w placówce musiałem swoje odczekać w kolejce, w jak zwykle zatłoczonym swoim oddziale PKO BP. W przypadku obydwu ofert wnioskowanie o kredyt nie wiązało się z koniecznością dostarczania do banku żadnych dodatkowych dokumentów. Ze względu na to, że posiadam przelew wynagrodzenia na konto w PKO BP. bank mógł zweryfikować moje zatrudnienie automatycznie na podstawie wpływów na konto.

 

3. Szybkość

Kryterium częściowo powiązane z wygodą wnioskowania. Wnioskowanie o kredyt w oddziale oczywiście wydłuża czas otrzymania kredytu. Musimy znaleźć czas na wizytę w oddziale i swoje odstać w kolejce. W moim przypadku niezależnie od wyboru ścieżki wnioskowania decyzje były od razu, nie wymagały żadnych dodatkowych weryfikacji przez analityków, co oczywiście również wydłużyłoby czas otrzymania decyzji kredytowej.

 

Podsumowanie

Tak jak pisałem już na początku wpisu, na pytanie: Gdzie po kredyt gotówkowy? Placówka, czy Bankowość Internetowa? nie ma jednej odpowiedzi. Zweryfikowane kryteria mają charakter subiektywny i dla każdego klienta poszczególne będą miały inne znaczenie. Wybór, zawsze będzie zależał od oceny kredytobiorcy i sytuacji w jakiej gotówka będzie potrzebna. Jednak mam nadzieję, że dzięki wpisowi, w momencie kiedy ty będziesz podejmował decyzję o wzięci kredytu, będzie Ci łatwiej wybrać ścieżkę wnioskowania.

Na sam koniec prośba, jeśli wpis był dla Ciebie ciekawy i użyteczny, daj znać w komentarzu oraz udostępnij artykuł na facebooku. Dzięki temu z wpisem będzie mogło zapoznać się więcej ludzi a dla mnie jest to ważna informacja, że treści publikowane w blogu są przydatne.

W artykule zostały zamieszczone linki afiliacyjne. Jeśli skorzystasz z produktów bankowych za ich pośrednictwem, otrzymam za to wynagrodzenie, które pomoże mi w rozwijaniu bloga.

 

O Autorze 

    Znajdź mnie:
  • facebook
  • twitter

Odpowiedz