Blog Finanse ma się rozumieć

czyli jak w praktyce odnaleźć się w świecie Finasów

Spłaciłeś wcześniej kredyt? Należy Ci się zwrot pieniędzy? cz. 4

 

Okazuje się, że odzyskanie prowizji przy wcześniejszej całkowitej spłacie kredytu nie jest rzeczą łatwą. Banki nie respektują interpretacji przepisów ustawy o kredycie konsumenckim wydanej przez Rzecznika Finansowego i Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji. Niestety nadal stosują korzystniejszy dla siebie sposób rozliczenia kredytu, ale dzisiaj w końcu mogę Wam przedstawić pozytywna historię czytelnika bloga, który nie odpuścił i dzięki swojemu uporowi odzyskał od banku 1384 złote. 

Pan Tomasz posiadał w Banku Millenium cztery kredytu gotówkowe, które zostały spłacone przed terminem wynikającym z umowy kredytowej. Po spłacie zobowiązań bank oczywiście nie dokonał proporcjonalnego zwrotu kosztów prowizji od udzielonych pożyczek gotówkowych, mimo, że interpretacja przepisów ustawy o kredycie konsumenckim wydana przez Rzecznika Finansowego i Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wskazuje zupełnie inaczej. W związku z tym Pan Tomasz zgodnie z wpisem => Spłaciłeś wcześniej kredyt? Należy Ci się zwrot pieniędzy? cz. 1 napisał do banku reklamację, którą bank rozpatrzył niestety negatywnie.

 

Pan Tomasz nie odpuszczał i zgodnie z wpisem => Spłaciłeś wcześniej kredyt? Należy Ci się zwrot pieniędzy? cz. 3 zwrócił się z wnioskiem o podjęcie działań przez Rzecznika Finansowego. 18.04.2017 zostało wystosowane pismo do banku Millenium z prośbą o odniesienie się do reklamacji i ustosunkowanie się do argumentacji zawartej w piśmie.

 

Treść pisma Rzecznika Finansowego:

Sukces!

Interwencja Rzecznika Finansowego okazała się skuteczna. 24.05.2017 czytelnik bloga otrzymał przelew na konto w wysokości 1384,24 zł tytułem zwrotu prowizji przygotowawczej dla kredytów gotówkowych.

Następnie Pan Tomasz otrzymał pełną odpowiedź z banku, którą można skrócić do zdania: Bank Millenium nie zgadza się z interpretacją, że klientowi należy się proporcjonalny zwrot prowizji przy wcześniejszej całkowitej spłacie, ale mając na uwadze dobro Klienta oraz chęć utrzymania pozytywnych relacji, bank zdecydował się na zwrot prowizji. 

 

Odpowiedź banku:

 

Co dalej?

Szanowni czytelnicy bloga, powyższa historia pokazuje, że warto walczyć o swoje pieniądze, dlatego zachęcam do wnioskowania do Rzecznika Finansowego o podjęcie interwencji. Jeśli skala wniosków w tym temacie zwiększy się znacznie jest szansa, że ustawodawca przygotuje w końcu rozwiązanie systemowe, które spowoduje, że banki automatycznie zaczną zwracać proporcjonalnie prowizję w przypadku wcześniejszej całkowitej spłaty kredytu.

Równolegle konsultuję z kancelarią prawną, możliwość złożenia pozwu zbiorowego w tej sprawie lub wytoczenia sprawy indywidualnie, w modelu success fee. Gdzie kancelaria otrzymałaby wynagrodzenie tylko w przypadku wygrania sprawy i najlepiej, żeby ten koszt był przeniesiony na bank. Co myślicie o tym rozwiązaniu? Dajcie znać w komentarzu.

 

Na sam koniec, standardowo już prośba, jeśli wpis był dla Ciebie ciekawy i użyteczny, daj znać w komentarzu, wykop artykuł na wykop.pl oraz udostępnij na facebooku. Dzięki temu z artykułem będzie mogło zapoznać się więcej ludzi, a dla mnie jest to ważna informacja, że treści publikowane w blogu są przydatne.

O Autorze 

  Znajdź mnie:
 • facebook
 • twitter

7 komentarzy

 1. 16 lipca 2017 by Bieg

  Śledzę teojego bloga już pare miesięcy i postępuje zgodnie z zaleceniami jakie są opisane ale Skok Stefczyka odrzucił pismo Rzecznika na temat zwrotu prowizji teraz Rzecznik będzie występował jeszcze raz dowiedziałem się telefonicznie .
  Ale ja już jestem zdeterminowany i wynajmuje prawnika i składam pozew do sądu zobaczymy co z tego wyjdzie
  Jak zakończy się sprawa to powiadomię wszystkich tutaj na blogu
  A narazie walczymy
  Ja mam jeszcze taka propozycje do wszystkich czytelników twojego bloga i może do ciebie jako administratora tego bloga aby napisać o chwilowkach a mianowicie o tzw. Refinasowanie i przedłużaniu chwilówek ze można się domagać zwrotu wpłaconych środków na poczet tych przedluzen od firm i ze można odzyskać takie środki w sądzie
  Wie jak ktoś wpadł w spirale zadłużenia i posiada zadłużenie w chwilowkach i zostały one przedłużane albo tefinasowane to należy wezwać firmę (chwilowke) aby owe wpłaty zaliczyła na poczet spłaty kapitału jezeli odmawiają według mnie ale to moja opinia należy czekać na sąd i tam się bronić .
  Jednocześnie wysyłamy reklamacje do chwilowki i jak otrzymamy odpowiedz piszemy następnie wniosek do Rzecznika o podjęcie interwencji
  Do tego wszystkiego postępujemy według instrukcji opisanej na twoim blogu
  Należy uświadamiać dłużników o ich prawach i wszystkie nadużycia jakie wykorzystują owe firmy należy zgłaszać do Rzecznika i niech oni już interweniują w tej sprawie

  Ja pisałem już jedna reklamacje do chwilówek i czekam na odpowiedz pewnie będzie odmowa ale się z tym liczę potem składam wniosek do Rzecznika i pozew do sądu

  Za sprawdzi tak płaci przegrany wiec głowa do góry i działamy dalej o rozwoju sytuacji jeszcze napisze tutaj napewno

  Pozdrawiam

 2. 18 lipca 2017 by Barbara Zadrożna

  Pewnie, że warto walczyć. Znam niejeden przypadek, w którym bank zwracał pieniądze, chociaż sprawy ciągnęły się miesiącami, ale skoro klient spłacił kredyt wcześniej (i zawarty jest taki podpunkt w umowie) to można ubiegać się o zwrot pieniążków.

  • 3 sierpnia 2017 by drobny

   Wczoraj wysłałem pięć wniosków do czterech banków w swoim imieniu. Teraz zabieram się za wnioski żony. Jeśli to wypali nasze problemy skończą się z dnia na dzień. Braliśmy kredyty żeby spłacić inne kredyty i teraz paradoksalnie dzięki tej spirali możemy wyjść ze spirali bo niektóre banki ( zazwyczaj te na A) dowalały takie prowizje do kredytów, że głowa mała. Jeszcze raz dzięki ‘bieg’ za namiary na ten blog no i oczywiście głównemu bloggerowi za ten temat.

 3. 7 sierpnia 2017 by cenzor

  chciałem tylko napisac ze u mnie sprawa jest w toku od roku. Kolejne pismo zostało wyslane przez rzecznika do banku z prosba o ponowne rozpatrzenie i UWAGA, z prosba o podanie wzoru wg którego była naliczona prowizja. Jestem bardzo ciekawy czy uzyskam odpowiedz od banku. mysle ze trzeba się uzbroić w cierpliwosc

  • 17 października 2017 by dorcorax

   U mnie podobnie, Rzecznik poprosil o wzor I udowodnienie, ze sa to koszty faktycznie poniesione przez bank w zwiazku z wyplata kredytu. Ciekawe co odpisza?

 4. 29 sierpnia 2017 by DAMI

  Witam. Ja już swoją batalię na chwilę obecną przegrałem z bankiem pocztowym. Walczę od ponad roku przez wszystkie instytucje. Na chwilę obecną zakończyłem z arbitrem bankowym który jak zwykle broni dupy bankom. Pozostał mi już tylko Sad Ale nie wiem jakie będę koszty tego pozwu więc jak ktoś ma o tym pojęcie to proszę o info i najlepiej wzór takiego pozwu bo jeszcze trochę nadziei mam bo walczę o prawie 4500zl . Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

 5. 26 września 2017 by bieg

  Udalo sie kolejny sukces Skok Rafineria zwrocil prowizje

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.